Näyttely #49 – Mix & Match

3.–31.3.2018

Mix and Matchissa meitä innostavat lahjakkaat taiteilijat pistävät parastaan värikylläisten ja ilottelevien ‘maalismarkkinoiden’ muodossa.

Jasmin Anoschkin
Siri Bachmann
Inka Bell
Tuovi Eskola
Katariina Guthwert
Mintworks
Laura Pehkonen
Heini Riitahuhta
Eeva Sivula
Theresa Storbacka
Armi Teva
Heli Tuori-Luutonen

Tutustu: Näyttelyt

Näyttely #105 – Matias Karsikas & Armi Teva / Loves Me, Loves Me not 

18.10.–16.11.2025
Karsikkaan veistoksissa keramiikka, lasi ja puu viittaavat luonnon muotoihin ja orgaanisiin rytmeihin, kun taas Teva piirtää teoksissaan ihmisiä jotka tasapainoilevat mystisyyden ja arkipäivän välillä. Romantiikan kapina järjen palvontaa vastaan näkyi aikanaan tunteellisuudessa, luontokuvauksessa ja kaipuussa menneeseen. Tässä näyttelyssä se ilmenee hitaassa työskentelyssä, käsityön arvostuksessa ja materiaalien sallimisessa olla epätäydellisiä ja arvaamattomia.

Näyttely #104 – BLOOM 8. Editio

6.9.–12.10.2025
Lokalin nuorten taiteilijoiden näyttely | Onni Alanko, Aini Alastalo, Miro-Benjamin Lindström, Anni Eckerman, Amos Hagelstam-Tanttu, Hermanni Härmälä, Lassi Kontiainen & Yoonsik Kim, Waltter Mahlberg, Santeri Mortti, Iines Niemelä, Essi Nieminen, Riikka Peltola, Carlo Raymann, Mirella Salo, Aino Tillonen, Lumi Tuomi, Mira Vornanen

SOMMARSTILLEBEN

15.6.–24.8.2025
Lokal tekee tänä kesänä koko kesän mittaisen tutkimusmatkan Billnäsiin, vanhaan ruukkikylään Helsingin länsipuolella. Sommarstilleben -näyttely juhlii Lokalin perusarvoja ja tuo kauneutta taideteoksina, käsityönä ja käsintehtyinä kodintarvikkeina tilaan, jossa edelleen voimakkaasti kaikuu sen ainutlaatuinen historia. Asetelmat ovat oodi pohjoismaisen kesän maagiselle, ohikiitävälle luonteelle.